Цікаві факти про автомат Калашникова
В 2016 році минуло 70 років, як перший експерементальний зразок автомату маловідомого на той час конструктора Михайла Калашникова був допущений до попередніх випробувань оголошеного раніше Державного конкурсу по створенню ефектиної автоматичної зброї під проміжний патрон "7,62 х 39" конструкції Сьоміна, Єлізарова.
З того часу і починається епоха легендарного автомату. І сьогодні мабуть не знайдеться в світі людини, якаб не чула про автомат Калашникова. Популярність, славу та безліч різних офіційних й неофіційних титулів здобув автомат АК за свою історію існування. Ось декілька цікавих фактів про нього.
- За створення автомата в 1947 році Михайло Калашников отримав Сталінську премію першого ступеня та орден Червоної Зірки. Премія становила 150 тис. руб. На ці гроші можна було купити майже десять машин ГАЗ М-20 «Побєда» (тоді цей автомобіль коштував 16 тис. руб.)
- Ак-47 був прийнятий на озброєння в 1949 році. Його офіційна назва - «7,62-мм автомат Калашникова зразка 1947» (АК-47). У народі автомат отримав назву «Калаш».
- Спочатку автомат був засекреченим і за межами військових частин переносився тільки в спеціальних чохлах. Вперше автомат був показаний широкому глядачеві у фільмі «Максим Перепелиця» у 1955 році.
- В радянські часи кожен юнак випускник середньої школи вмів розбирати й складати автомат АК-47.
- Автомат АК-47 з-за своєї простоти дуже дешевий у виробництві. У ряді країн, де налагодили випуск автомата його вартість не перевищує вартість курки.
- За оцінками журналу Foreign Policy, ціна автомата на «чорному ринку» коливається від 10 доларів в Афганістані до 3, 8 тис. доларів в Індії. У США автомат Калашникова можна придбати за 70-350 доларів.
- Автомат Калашникова входить в «Книгу рекордів Гіннесса» як найпоширеніша зброя в світі. В даний час в світі налічується близько 100 млн. АК. Це означає, що на кожних 60 дорослих жителів нашої планети припадає 1 «Калаш».
- Автомат Калашникова перебуває на озброєнні понад 50 армій світу, та приблизно такої ж кількості спецпідрозділів. На озброєнні радянської (російської, української та інших пострадянських) армій зброя Калашникова перебуває понад 65 років.
- Автомат Калашникова зображують навіть на гербах. В різні часи він присутній на гербах африканських країн Зімбабве, Мозамбіку, Східний Тимор, Буркіна-Фасо, Конго, а також на емблемі ліванського угруповання «Хезболла», як символ боротьби.
- В Іраку є будівлі у формі магазину від автомата АК. А в Єгипті та КНДР пішли далі й встановили пам'ятники улюбленому автомату.
- У 2008 році АК-47 з'явився на ювілейних монетах Центробанку РФ, викарбуваних в ознаменування 450-річчя того, як Удмуртія стала частиною Росії (М. Т. Калашников родом з Удмуртії). А монетний двір Нової Зеландії вигравірував малюнок АК-47 на монетах в 2 місцевих долара.
- У деяких африканських країнах дітям дають ім'я Калаш - на честь автомата Калашникова.
- Іжевський баскетболіст Андрій Кириленко грав за американський клуб "Юта Джаз" під номером 47 і мав прізвисько "АК 47".
- В Афганістані автомат Калашникова називаю Калахан - що за змістом близьке до слова "друг".
- Колишній іракський диктатор Саддам Хусейн мав декілька АК 47, покритих позолотою, якими він нагороджував найближчих соратників за особливі заслуги.
- Журнал «Ліберасьон» (Франція) при складанні списку винаходів XX століття розмістив автомат Калашникова попереду таких досягнень людського розуму як космічні апарати та ядерна бомба.
- А журнал "Плейбой" включив автомат АК до списку 50-ти винаходів, що змінили світ.
- Автомат Калашникова тієї або іншої моделі є найпопулярнішою зброєю в комп'ютерних іграх - він є практично у всіх 3D- «стрілялках».
- Вважається, що від автомата Калашникова загинулдо більше людей, ніж в результаті артилерійського вогню, авіабомбардувань і ракетних обстрілів. Щорічно від куль АК гине чверть мільйона людей.
- За словами М. Калашникова, він все життя винаходив зброю для захисту, а не для вбивства: «Я спокійно сплю, тому що завжди створював зброю для захисту. Це політики не можуть домовитися і використовують його для вбивства ».
Немає коментарів:
Дописати коментар