Український спорт: найвагоміші досягнення за 24 роки Незалежності
Український спорт отримав повну незалежність через рік після того, як на карті світу з'явилася держава Україна - після Олімпійських ігор 1992 року. І на зимових Іграх у французькому Альбервілі, і на літніх – в іспанській Барселоні, наші спортсмени були складовою частиною Об'єднаної команди, що представляла республіки екс-СРСР. Якщо частина з них виступала в індивідуальних видах спорту, то були українські спортсмени у складі команд в ігрових видах.
З осені 1992-го року спортсмени України вже почали виступати на міжнародних змаганнях, включаючи чемпіонати світу та Європи, під прапором своєї країни. А повноцінний дебют на найвищому рівні – Олімпійському – відбувся в 1994-му році, на зимових Іграх в норвезькому Ліллехаммері. В ті роки якраз проходила реформа Міжнародного олімпійського комітету, покликана розвести літні і зимові Олімпіади. Річні, як і раніше, проводяться з високосним рокам, а зимові – по парних не високосним. І першими літніми Іграми, в яких Україна була представлена окремою командою, стали змагання в Атланті 1996 року.
Таким чином, українські спортсмени взяли участь у 11 Олімпійських іграх, в яких, в цілому, завоювали 122 медалі. Виходячи із специфіки вітчизняного спорту та географічного положення країни, зрозуміло, левова частка нагород припала на літні Ігри – 115 проти 7. Більш того, якщо на літніх Іграх українці завойовували не менше 20 нагород, то на двох зимових олімпіадах – в Солт-Лейк-Сіті-2002 та Ванкувері-2010 взагалі залишилися без нагород. А більше двох медалей не завоювали на Білих олімпіадах ніколи.
Тим не менш, сама перша історична перемога українського спорту прийшла саме на зимових Іграх...
Оксана Баюл, олімпійська чемпіонка з фігурного катання 1994 року

Уродженка Дніпропетровська Оксана Баюл стала першою олімпійською чемпіонкою в історії незалежної України. 25 лютого 1994 року, у віці 16 років і 3 місяців, спортсменка, роком раніше стала чемпіонкою світу, підтвердила свій статус найсильнішої у світі. На змаганні у Палаці спорту Нордлюсхаллен в Ліллехаммері вона йшла на 2-му місці після короткої програми, поступаючись американкою Ненсі Керріган, але зуміла випередити суперницю на півбала за підсумками довільної програми.
Сергій Бубка, рекордсмен світу у стрибках з жердиною (1994). Рекорд не побитий досі
31 липня 1994 року на міжнародному легкоатлетичному турнірі в італійському Сестрієре був оновлений світовий рекорд у стрибках з жердиною. Українець Сергій Бубка подолав планку на висоті 6 м 14 див. Це був останній у кар'єрі рекорд феноменального українця на відкритому повітрі.
В момент встановлення рекорду Бубці вже було повних 30 років і основну частину своєї кар'єри він провів у складі збірної СРСР, де і став олімпійським чемпіоном Сеула-1988. Всього протягом своєї кар'єри Бубка встановив 35 рекордів – 17 на стадіонах і 18 в критих приміщеннях. Для цього йому знадобилося 10 років виступів на змаганнях - з 1984 по 1994 роки. І якщо його рекорд у залі (6 м 15 см) був побитий в 2014-му році французом Рене Лавіллені на турнірі "Зірки жердини" в Донецьку, заснованим самим Бубкою, то рекорд на відкритому повітрі ніхто не зміг побити досі – вже більше 21 року.

23 червня 2005 року Бубка став президентом Національного олімпійського комітету України. Займає цей пост протягом більше 10 років.
Інесса Кравець – володар світового рекорду в потрійному стрибку (1995). Рекорд не побитий досі
Ще одне унікальне досягнення українських легкоатлетів належить Інесі Кравець. 10 серпня 1995 року на чемпіонаті світу в шведському Гетеборзі в третій спробі вона стрибнула на 15 м 50 см, встановивши новий світовий рекорд. Перевершити його не може ніхто вже більше 20 років.
Якщо на початку 90-х Кравець була "королеви залу", вигравши два чемпіонату світу в закритих приміщеннях (1991, 1993) та чемпіонат Європи (1992), то пік її досягнень припав на середину 90-х. У 1995-го вона стала чемпіонкою світу, а в 1996-му – олімпійською чемпіонкою Ігор в Атланті. На цих змаганнях Кравець показала результат 15,33 м.

Яна Клочкова – чотириразова олімпійська чемпіонка з плавання, найтитулованіша спортсменка України в історії Олімпійських ігор
Кар'єра "Золотої рибки" Яни Клочкової на найбільших міжнародних змаганнях тривала 7 років – з 1997-го по 2004-й. Але піком виступів стали дві Олімпіади – 2000 в Сіднеї і 2004-го в Афінах. На цих іграх українка завоювала в сумі п'ять медалей, чотири з яких – золоті.
16 вересня 2000 року Клочкова завоювала своє перше олімпійське золото. На дистанції 400 метрів комплексним плаванням вона не просто впевнено перемогла, а перевершила попередній світовий рекорд на 1,2 секунди – 4 хвилини 33,59 секунди. Через три дні, 19 вересня, українка виграла фінальний заплив на дистанції вдвічі коротше – 200 м комплексом. А вже під кінець плавального турніру Ігор Клочкова виступила на 800-метрівці вільним стилем, де завоювала срібло. Вона майже 3 секунди поступилася американці Брук Беннет з США.

За всю кар'єру спортсменка завоювала 10 золотих медалей чемпіонату світу
Через 4 роки на Іграх в Афінах, українка виступала тільки на двох
дистанціях комплексом, пожертвувавши 800-метровкой. І на обох дистанціях
підтвердила статус найсильнішої – ще два олімпійських золота.Крім того, протягом своєї кар'єри спортсменка з Сімферополя завоювала 10 золотих медалей чемпіонату світу (в 50-ти та 25-ти метрових басейнах) і 19 разів ставала чемпіонкою Європи.
На відміну від досягнень легкоатлетів Бубки і Кравець, рекорди Клочкової протрималися недовго і були побиті.

У жовтні 1999 року Кличко переміг нокаутом у 3-му раунді непереможного Еда Махоуна. Захистив свій титул чемпіона WBO і зміцнив рекорд 26-ю достроковою перемогою в першій половині поєдинку.
Лише в грудні 1999 року серія перервалася. Кличко-старший у 2-й раз захистив титул чемпіона світу, але переміг технічним нокаутом американця Обіду Саллівана тільки у 9-му раунді.
Всього Кличко-старший провів на рингу 47 боїв, і пішов непереможеним / thesun.co.uk
Всього Кличко-старший провів на рингу 47 боїв (останній – у віці 41 рік, 1 місяць) і пішов непереможеним. В останньому бою він провів 9-й захист титулу чемпіона WBC після повторного завоювання.
У свою чергу, у Володимира Кличка першим значимим досягненням є титул Олімпійського чемпіона Атланти-1996. Незважаючи на те, що Олімпіада відбулася 19 років тому, Кличко-молодший, як і раніше, в строю і продовжує "штампувати" перемогу за перемогою. Він є чинним чемпіоном світу за всіма основними версіями крім WBC, залишеної старшим братом - WBA (2011 — н. в.), IBF (2006 — н. в.), WBO (2000-2003, 2008 — н. в.) і IBO (2006 — н. ст.).
У своєму останньому на даний момент бою, що відбувся 25 квітня – проти американця Браянта Дженнінгса, Кличко переміг рішенням суддів. У цьому бою він провів 18-ю захист титулу чемпіона світу за версіями IBF, IBO, 14-ю захист титулу за версією WBO (після повторного завоювання титулу), 8-ю захист за версією суперчемпіона WBA і 11-ю захист титулу чемпіона за версією найавторитетнішого в світі боксу американського журналу The Ring.
Наступний бій Кличко-молодший повинен провести 24 жовтня в Дюссельдорфі (Німеччина). Його суперником стане британець Тайсон Ф'юрі.
Василь Ломаченко – переможець двох поспіль Олімпійських ігор з боксу
Боксер напівлегкої ваги Василь Ломаченко виграв змагання Олімпійських ігор двічі поспіль – у 2008-му в Пекіні і 2012-му в Лондоні. Крім того, він є чемпіоном Європи (2008) та дворазовим чемпіоном світу (2009, 2011).

Унікальність Василя Ломаченка полягає в тому, що він зазнав лише однієї поразки на любительському рингу. У 2007-му році спортсмен дебютував на чемпіонаті світу в Чикаго (США), де дійшов до фіналу і поступився у скандальному поєдинку росіянину Альберту Селімову. Українець і росіянин тоді виграли по два раунди, але за загальною кількістю очок попереду повинен був бути Ломаченко. Тим не менше, йому не зарахували ці окуляри, а перемогу присудили супернику.
Також український спортсмен не зазнав жодної поразки у Всесвітній серії боксу, де у складі "Українських отаманів" провів 6 боїв (6 перемог).
Унікальність Ломаченко - в тому, що він зазнав лише однієї поразки
Жіноча збірна України з фехтування на шаблях – олімпійські чемпіонки-2008
14 серпня 2008 року українські шаблістки створили сенсацію Ігор в
Пекіні на турнірі з фехтування. Команда, яка жодного разу до цього не
виграла жодного великого турніру (була срібним призером чемпіонатів
світу та Європи) стала переможцем Олімпіади.

У тому ж 2009-му році Харлан стала чемпіонкою Європи в особистому заліку, а ось індивідуальна перемога у світовому першості прийшла до українку тільки в 2013-м. Всього ж на рахунку лідера українського фехтування на шаблях 4 титулу чемпіона світу (по два – особистих і командних) і 7 золотих нагород першості Європи (п'ять – особистих, два - командних).
Нарешті, в 2015-му році Харлан разом з Аліною Комащук та Олени Кравацької виграла золото командного турніру перше в історії Європейських ігор Баку-2015.
Що стосується особистих досягнень в олімпійському турнірі в Лондоні-2012 спортсменка завоювала бронзу. Шанс на найпрестижнішу спортивну перемогу в кар'єрі у неї з'явиться через рік, на Олімпіаді-2016 в бразильському Ріо-де-Жанейро.
Жіноча збірна України з гандболу – бронзовий призер Олімпіади-2004
Жіноча збірна України з гандболу стала володарем єдиної олімпійської нагороди за всі роки Незалежності в ігрових видах спорту.
28 серпня 2004 року у матчі за 3-е місце жіночого гандбольного турніру Афіни-2004 українки зустрічалися з командою Франції і у впертій боротьбі обіграли суперниць з рахунком 21:18. Цікаво, що перший тайм завершився внічию (10:10) і тільки в другій 30-хвилинці українки зуміли довести свою перевагу над суперницями. Найрезультативнішим гравцем у складі переможниць стала Марина Вергелюк (6 голів), 5 влучних кидків на рахунку Наталії Ляпіної, 4 – Анна Сюкало. Ще 6 українських гандболісток завдали по 1 точному кидку.

Всього призерами Олімпіади стали 14 гандболісток, а головним тренером команди на тому турнірі був Леонід Ратнер.
Примітний той факт, що Ігри-2004 стали для команди єдиними в історії. На Олімпіади 1996, 2000, 2008 і 2012 команда просто не змогла кваліфікуватися.
"Шахтар" - володар Кубка УЄФА 2009 року
Донецький "Шахтар" тав першим і єдиним донині українським клубом, який завоював єврокубковий трофей в роки Незалежності. 20 травня 2009 року в турецькому Стамбулі на стадіоні "Шюкрю Сарачоглу" гірники зійшлися у вирішальному матчі з німецьким "Вердером" з Бремена. Гра вийшла дуже напруженою і драматичною, як і личить фіналу. Основний час переможця не виявив (1:1), а в овертаймі єдиний і переможний гол українській команді приніс Жадсон, який на 97-й хвилині.

Цікаво, що в півфіналі турніру гірники за сумою двох матчів переграли інший український клуб – київське "Динамо" - 1:1 і 2:1. Крім того, гірники двічі здолали французький "Марсель" і виявилися сильнішими за сумою двох матчів англійського "Тоттенхема" і російського ЦСКА. Єдиної поразки в плей-офф Кубка УЄФА вони зазнали від московських армійців.
До речі, в груповому турнірі Кубка УЄФА гірники в тому сезоні не брали. На правах чемпіона України команда починала шлях у Лізі чемпіонів, але зайняла 3-е місце, поступившись у підсумковій турнірній таблиці Групи З іспанській "Барселоні" і португальському "Спортингу", але обійшовши швейцарський "Базель". За регламентом змагань дві найсильніші команди продовжували боротьбу у Лізі чемпіонів, третя – переходила в Кубок УЄФА, а четверта – завершувала боротьбу в єврокубках.
13 грудня 2004 року головна зірка українського футболу за роки Незалежності Андрій Шевченко отримав "Золотий м'яч" кращого футболіста Європи. Гравець є одним з трьох українців, що коли-небудь отримували цей трофей і єдиним – починаючи з 1991-го.

Українцю почасти пощастило, так як головний клубний трофей виграв португальський клуб "Порту", а на Євро сенсаційну перемогу здобула збірна Греції. Ні в одній з цих команд не було яскраво виражених лідерів, здатних на рівних змагатися з зірками світового футболу. Це були класичні приклади команди-зірки, де немає окремих зірок.
У підсумку, згідно з результатами опитування засновників нагороди з найавторитетнішого в світі видання "Франс футбол", Шевченко набрав 175 балів. Він помітно випередив португальця Деку, який став переможцем Ліги чемпіонів у складі "Порту" і перейшов влітку 2004-го в "Барселону" (139) і ще одного гравця "Барселони" бразильця Роналдіньо (133). З 40 голосів експертів "Франс футбол", поданих за Шевченка (кожен респондент називав по 5 прізвищ) 27 поставили українця на 1-е місце, по 5 – на друге і третє, 2 – на 4-е і ще один – на 5-е. Для порівняння, 40 респондентів поставили в свої списки тільки ще одного гравця - Роналдіньо. Але, на 1-е місце його поставили тільки в 9 анкетах. 38 респондентів згадали в анкетах Деку, а інші гравці згадувалися значно меншу кількість раз. Лідер збірної Греції Теодорас Загоракис отримав в сумі 44 бали від 20 експертів (троє поставили його на 1-е місце) – 5-е місце у загальній таблиці. До речі, в той рік у "Франс футбол" було всього 52 експерта і, відповідно, 12 з них взагалі жодного разу не назвали прізвище Шевченко.
Сочі-2014: ЖІНОЧА ЗБІРНА УКРАЇНИ З БІАТЛОНУ – ОЛІМПІЙСЬКИЙ ЧЕМПІОН!

Здійснилося!
Жіноча збірна України з біатлону виграла естафету на ХХІІ зимовій
Олімпіаді-2014! Сестри Віта і Віля Семеренко із Сум, киянка Юлія Джима
та тернополянка, аспірантка Львівського державного університету фізичної
культури Олена Підгрушна! Їм не було рівних на Білих
Іграх-2014 у Сочі! Позаду залишилися збірні Росії та Норвегії!
Наша команда чудово провела всю гонку
– від початку і до кінця. З першого ж етапу Україна вийшла в лідери, і
далі питання стояло тільки в тому, щоб утримати той відрив, який
був у наших дівчат.На першому ж етапі проблема з гвинтівкою відкинула Німеччину далеко назад, Франція взагалі змушена була знятися з перегонів після падіння Брюне.
Основними переслідувачами української команди стали росіянки і норвежки.
Ключовим моментом всієї гонки стала «стійка» Валі Семеренко. Вона допустила три промахи в перших п’яти пострілах, після чого вона не мала права на помилку. Але в цей критичний момент наша спортсменка зібрала всю волю в кулак і потрапила в мішень трьома запасними патронами! Помилися вона хоч раз, і суперниці накрили б її. А так вона передала естафету Олені Підгрушної з 28-секундним відривом від переслідувачів.
Підгрушна стріляла відмінно. І хоч Бергер і Вілухіна теж не схибили на стрільбі, але Олену було вже не втримати. Вона мчала на фініш як тільки могла! І ніхто не зміг до неї і близько наблизитися!
Довгоочікувана перемога України! Це лише друга золота медаль України завойована на зимових Олімпіадах з далеких часів Оксани Баюл у 1994 році.
Немає коментарів:
Дописати коментар